Ez az eddigi legfontosabb bejegyzésem. A pénzügyi szabadság megteremtéséről szól. Az egész blog szemlélete (és a szakirodalom legsikeresebb könyvei) arról szólnak, hogy teremtők vagyunk. A teremtés - ha nem végzel speciális gyakorlatokat, vagy nem ösztönösen nagyon nyitott önmagad folyamatos megfigyelésére - eleinte láthatatlanul zajlik, de zajlik. A szegények és sikertelenek azt hiszik, felesleges folyamatosan erőfeszítéseket tenni az életük megváltoztatásához, mert ők a sorsuk áldozatai. A gazdagok, sikeresek a sorsuk irányítói. A teremtést a tudatos, és a tudatalatti együttesen hozza létre. Te ebből eleinte a tudatosat fogod tudni irányítani. A tudatalatti nagyobb, más eszközökkel operál, de ha kitartóan dolgozol a tudatos irányból, előbb-utóbb engedni fog. Erről majd írok később külön bejegyzést! Tehát mindaz, ami most körülvesz, korábbi gondolataid, elképzeléseid és hiedelmeid eredménye, jobb ha elfogadod és megfigyeled, így jobban megismered önmagad. Ha küzdesz ellene, azzal pont megerősíted, hiszen nincs esélyed rájönni, hol szúrtad el, sőt: újra meg fogod teremteni. Na, de erről is később! Most a legfontosabb, hogy megtanuljunk pénzt menedzselni.
A pénz menedzsment tehát a régi szemléletben arról szól, hogy mennyi pénzünk lesz később, az új szemléletben, tudatos teremtők számára arról szól, hogy ebben a pillanatban hogyan döntesz, merre navigálod a sorsodat. Amit írok, azt még ma kezdd el megcsinálni, hiszen a gondolatoknak is erejük van a tettek mellett. Kötelezd el magad, hogy örökre megváltoztatod a pénzhez való hozzáállásodat! A pénzed menedzselése azért fontos, mert amire koncentrálunk, az növekszik, gyarapodik. Ezért ezt folyamatosan és állandóan kell mostantól csinálnod. Nem lesz vele sok dolgod, de azt rendszeresen és következetesen végre kell hajtanod.
Lássunk tehát egy lehetséges verziót a pénzmenedzsment alapjaira:
1. Fontos, hogy deklaráljuk:
Pénzügyi szabadságot teremtünk magunknak. Mikor elértük, már többet nem kell dolgoznunk a napi megélhetésért, ha nem akarunk. Tehát akkortól kezdve olyasmikkel foglalkozhatunk, amivel csak szeretnénk, és amiért lelkesedünk. Persze lehet hogy azokkal is keresünk majd egy rakás pénzt, de ismétlem: ételre, családi szükségletekre, számlákra már meglesz az állandó bevételünk. Éppen ezért
hozz létre egy számlát, melyet nevezz el Pénzügyi Szabadság Számlának, vagy hasonlónak. Már a neve is teremtő erejű kell, hogy legyen. Az én bankomnál ingyenes az alszámlák létrehozása, ma már létre is hoztam az én hasonló szabadság számlámat a bankomnál. Ugyan a neve a rendszerben számokból áll, s nem tudom sajnos átnevezni, de mindig, mikor majd látom, magamban vagy hangosan kimondom a nevét. Minél több érzéssel mondom ki, annál jobb állítólag, tehát az a kérdés, mennyire akarok szabad lenni:) Én hangosan, örömmel szoktam kimondani ezeket, bár eleinte nem mertem, ciki volt. A szégyen állítólag az az érzés, mely a legtöbb helyes és őszinte cselekedetünkben gátol meg minket életünk során. Ma már másokra is kezd átragadni a szokás körülöttem.
Ez a számla csakis befektetésekre szolgál, soha nem szabad elkölteni ami rajta van, ez lesz a szabadságod alapja. Ha elköltöd, rabláncra költöd:). Csak befektetni szabad! Ha azt sem tudod, mi fán terem a befektetés, akkor emiatt ne aggódj, erről is fogok írni, de mint meglátod, pofonegyszerű az egész. Eleinte az is elég, ha elkülöníted a többitől, és folyamatosan lekötöd, hogy kamatozzon is egy kicsit.
Minden bejövő pénznek tedd rá a 10%-át (ez egy általános jó gyakorlat)
2.
Legyen egy GAZDAG VAGYOK számlád is, melyre szintén 10%-ot különítesz el havonta vagy bevételenként.
Ezt havonta KÖTELEZŐ elkölteni, és csak olyan dolgokra szabad, amitől tehetősnek, anyagilag gondtalannak érezheted magad. Például menj el egy jó étterembe a pároddal, vagy néha esténként teázz egyet egy menő hotel kávézójában, járj színházba, operába, stb. Ami neked azt az érzést adja, hogy élsz. Ha csak spórolsz, azzal azt az érzést fejezed ki és teremted meg egész életedben, hogy nincs elég pénzed. Ha minden nap azt mondod magadnak - akár közvetlenül - hogy nincs elég pénzed, akkor ellentmondasz a saját gazdagodásodnak. Ráadásul ez az a számla, mely örömmé teszi a pénzmenedzsmentet:). Hidd el, enélkül sokkal kevesebb az esélyed arra, hogy végig fogod csinálni, pláne, hogy még élvezni is fogod.
3. Legyen egy képzési számlád. Ez is 10% körül legyen. Ezt fordítsd minden hónapban pénzteremtéssel, önfejlesztéssel kapcsolatos könyvekre, tréningekre. Ha folyamatosan önfejlesztesz, akkor folyamatosan növekedni, fejlődni fogsz, ez is egy teremtés. Ez is nagyon fontos. Minden sikeres emberben közös, hogy folyamatosan fejleszti magát! És miért is lenne jó, ha te lennél az egyetlen kivétel? Fejlődni, tanulni jó dolog, ráadásul barátokat, kapcsolatokat lehet szerezni!
4. Legyen egy Felhalmozódó, hosszú távú költési számlád, szintén lehet mondjuk 10%. Ezekből tudod majd megvenni a magasabb értékű, szolgáltatásokat, termékeket.
5. A többi pénzt oszd be a szükségletekre. Érdemes belőle még elkülöníteni 5-10%-ot, amit arra használhatsz, hogy olyan ügyeket segíts belőle, melyekben igazán hiszel. Ezzel megint csak annyi jó érzést biztosítasz magadnak, hogy bőven többet hoz érzésben és kapcsolatokban, amennyit költöttél rá.
6. Pénzügyi Szabadság Persely. Ez is legyen, minden nap dobj bele aprót, vagy akár néha kicsit nagyobbat is. Ez segít tartani a fókuszt. Most csinálom az enyémet egy vázából, mely aztán az asztal közepén fog állni:)
Ma megreformáltam a pénzügyeimet.ennek szellemében. Talán véletlen, hogy végre áttörést értem meg 3-4 olyan üzleti területen (jöttek az ötletek), melyek egy részét másokkal csinálok meg a saját vállalkozásom keretein belül, ráadásul gyorssegélyként lehetőségem adódott, hogy kiugorjak a barátomhoz Lipcsébe dolgozni vele egy hetet. Esténként meg majd sörözünk, dumálunk. Szerintem veled is ilyenek fognak történni, ha elkezded csinálni ezeket a gyakorlatokat. Én T. Harv Eker pénzteremtési hangoskönyvét hallgatom minden nap órákon keresztül, amíg itthon dolgozom (online businesst építek a saját tervezésű ékszereimhez és a már megtervezett/legyártandó közös lakberendezési tárgyainkhoz két barátommal). Éjjelente körbe-körbe megy a három órás anyag, hogy a tudatalattimat folyamatosan bombázza az információ, s többé ne kövessem el a pénzteremtési hibákat. Mert a legfőbb mondanivalója mindenek felett ez Harv-nek: Ha nem vagyok gazdag és sikeres, akkor nem vagyok elég tudatos. Megfordítom: Ha tudatosan választom meg mostantól a szokásaimat, melyeket mindig a teremtés irányába állítok (most éppen pénzről beszélünk), akkor lesz mindig mindenem, és itt leírom azt az év során, hogy az egyes módszertanok hogyan gondolkodnak a pénzteremtésről. Ne feledjük, hogy mégis az a legjobb, hogy miután megnyitottam a gondolkodásod, vegyél egy pénzteremtési, sikerességgel foglalkozó könyvet, hanganyagot, ami szimpatikus, és foglalkozz vele minden nap, legjobb ha egész nap mp3-ban hallgatod fülhallgatón. Nem bonyolult, de megváltozott tőle az életem és a gondolkodásom 2-3 hét alatt. Megint mondom: olyan ötletek jutnak eszembe, amikből nyilvánvalóan lehet pénzem, akár sok pénzem is. És közben nagyon jól szórakozok: Az a fura, hogy minden itt volt a kezem ügyében. Csináljátok ti is, ne legyünk már ilyen nyomi kis nyavalygós ország, aki mindig a sebeit nyalogatja és panaszkodik, szerintem már kezd megérni a helyzet másra. Másmilyen nép voltunk mi, lehetünk megint azok, nem?:) Csak mert nagyon szeretem Magyarországot, na:D
Szép napot, holnapot, tegnapot
Sünike
T. Harv Eker után Tim Ferriss 4 órás munkahét c. könyvét fogom kicsit boncolgatni, zseniális a könyv, 2 éve vettük meg, és az adta az első lökést a régi szokásaim megváltoztatásához. De kellett 2 év, míg a tudatalattim megengedte, hogy valóban meg is csináljam a tanácsokat, ne csak elolvassam, és okosan nézzek hogy értem:)